Executive Council

Chair, Robert C. Downie, II - Tallahassee, FL

ROBERT C. DOWNIE, II is Special Counsel at the Florida Department of Management Services where he advises the Division of Telecommunications on procurement, contract, and policy matters.  Prior to working for DMS, he was Special Counsel with the Florida Department of Transportation from 1999-2006.  He has been a member of the Florida Bar since 1990 and has worked primarily on governmental and administrative law matters, working both in government and the private sector.  He has represented private and public clients before the Division of Administrative Hearings and state trial and appellate courts in matters primarily involving procurement, environmental, land use, transportation, and contract matters. Mr. Downie has published many articles on administrative law and transportation topics, is a past Chair of both the Administrative Law Section and The Florida Bar Journal/News Editorial Board, and is AV rated by Martindale Hubbell.  He received his J.D. from Florida State University in 1989 and his B.A. in English from Davidson College in 1987.

Past Chairs of the GLS »

Section Reimbursement Form »  

CHAIR-ELECT:

Michael W. Schmid - Tallahassee, FL

TREASURER:

Steven A. Klinger

SECRETARY:

Francine M. Ffolkes - Tallahassee, FL

BOARD LIAISON:

William H. Davis

IMMEDIATE PAST CHAIR:

Ellen M. Simon - Tallahassee, FL

Please Note:
An update is pending for the following list of officers
to reflect the upcoming 2015-2016 Bar cycle appointments.

DISTRICT REPRESENTATIVES:

Jason Nelson

Deborah Fraim

Jose Arrojo

Steve Klinger

Lee Ann Freeman

Michelle Buckalew

AT-LARGE REPRESENTATIVES:

Diana Bock

Pamela Cichon

Bruce Culpepper

Patrick "Booter" Imhof

Anthony Miller

Judge Lynne Quimby-Pennock

Linje Rivers

Morgan R. Rood

Jacek Stramski

Judge John Van Laningham

CHAIR'S COMMITTEE APPOINTMENTS:

Diana Bock -
Budget Chair

Patrick "Booter" Imhof -
Bylaws Chair

Francine M. Ffolkes -
Certification Chair

Keith William Rizzardi -
Claude Pepper Award Chair

Anthony Musto -
Awards & Recognitions

Timothy E. Dennis -
CLE Chair

Stephanie Morse -
Legislative

Judge Lynne Quimby-Pennock -
Long Range Planning

Mary Ellen Clark-
Membership Chair

Dwight Oneal Slater -
Publications Chair

Dustin Metz -
Technology Chair

Michael Schmid-
Young Gov. Lawyer Chair

 

EX-OFFICIO MEMBERS: